Bilgi Bankası

Voleybol ve Beslenme

Voleybol takım sporları arasında çabuk kuvvet sporlarındandır. Voleybolcuların gereksinimi olan yüksek enerji ve sıvının zamanında ve yeterince karşılanması performansa çok önemli katkı sağlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta tüm sporlarda olduğu gibi voleybolda da geçerlidir. İyi beslenen takım fark atar! Yeterli ve dengeli beslenmenin tanımı; vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin yiyeceklerle karşılanmasıdır. Voleybolcuların yaşamlarında üç önemli dönem vardır ve bu dönemlere özgü olarak beslenme gereksinmeleri farklılık gösterir. Yani bu dönemlerde ihtiyaçları değiştiği için beslenme düzenleri de farklı olmalıdır.

Voleybol Kuralları – Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybolun tanımını yaparken “Bir voleybol filesi ile ortadan ikiye bölünmüş bir sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği spor.” demiştik.

Spor ve Çocuk Psikolojisi

Takım halinde yapılan sporlarda çocuklar, paylaşmayı, grup halinde çalışabilmeyi, organize olabilmeyi, yardımlaşmayı, hırslarını kontrol edebilmeyi öğrenirken, bireysel olarak yapılan sporlarda ise çocuk, özgüvenini, sorumluluk almayı, karar verebilme gibi becerilerini geliştirir. Egzersizlerin aynı zamanda stresi azalttığı da bilimsel olarak bilinmektedir. Çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi stres, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlar görülebiliyor. Egzersiz sağlığa iyi geldiğinden dolayı, sağlıklı bir çocuk dinlenmiş ve zihinsel olarak da uyanıktır. Düzenli olarak orta derecede spor yapan çocukların matematik, okuma-yazma ve ezber becerilerinin de geliştiği gözlenmiştir. Arkadaş grubu içinde çocukların sporla ön plana çıkması, akranları arasında da kabulünü arttırır. Akranlar arasındaki kabul ve statü de sporla ön plana çıkan bir şeydir. Bu yüzden bir çocuğun sporda ve birçok aktivitede iyi olması diğer çocuklar tarafından kabulünü kolaylaştıran bir şey olabiliyor. Çünkü spor soysa bir statüdür. Sporda iyi olan çocuklar genel olarak takım kaptanı ya da grup lideri olarak seçiliyorlar. Bu da diğer çocuklar tarafından oldukça rahat kabul görmesini sağlıyor. Sporda iyi olan çocukların genelde sosyal becerileri de gelişmiş oluyor.

Yetenikli Oyuncuları & İsteyen Voleybol Tutkunlarını Bekliyoruz.

Bize Ulaşın